poniedziałek, 17 września 2012

Ogród na własną rękę!

Zrobienie ogrodu od A do Z to ciężka kasa i nie mniejsza praca. Zacznijmy od projektu, często wydaje się ludziom, że projekty są drogie...a to tak naprawdę kropla w morzu, które trzeba wlać w taki ogród. A należy wziąć pod uwagę, że projekt może nas uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami i stratami!
Projekt jest bardzo! bardzo ważny i nie mówię, że musi być wykonany przez profesjonalistę.


Dlaczego warto  mieć projekt?
Przede wszystkim dlatego, że zmienia on nasz sposób patrzenia na ogród z perspektywy na rzut! Widać wtedy dokładnie wielkości i odległości, co ma ogromne znaczenie w kwestii rozwoju roślin. Dlatego jeśli nie chcemy nikogo zatrudniać, zróbmy projekt sami!
Pierwsze co to rysujemy mapkę zawierającą wszystkie ważne elementy; ogrodzenia, ściany domu, okna, wejścia, słupy, nawierzchnie, drzewa itd, jednym słowem wszystko co znajduje się na terenie objętym projektem. Bardzo ważne są też instalacje, więc lepiej sprawdzić którędy przebiegają.
Przede wszystkim przemyślmy praktyczność ogrodu, zawsze zaczynajmy od wrysowania placyków, ścieżek, miejsc do grillowania, kosza na śmieci, oświetlenia.

Niech na początku Wasze rośliny będą kołami, później wybierzcie gatunki i odmiany. Zawsze pamiętajmy, że z tyłu sadzimy rośliny większe i wyższe, nie kierujcie się wielkością sadzonek tylko wysokością podaną na załączonych do nich karteczkach, bądź informacją z internetu.
Zwróćmy uwagę na odległości od ogrodzeń, na przestrzenie pomiędzy roślinami i na wysokość roślin za kilka lat! Rośliny rysujmy w skali, sprawdzajmy ich docelową wielkość (wszystkie te informacje można znaleźć w internecie w kilka sekund), patrzmy na mrozoodporność, na warunki jakie lubią (słońce, cień, wilgotność, gleba) na kolory.
Pamiętajmy, że rośliny potrzebują kilku lat, że osiągnąć pełnię urody.
Zobaczcie na przykładzie projektu:
Na podstawie projektu sadzimy:
A po kilku latach:

Tutaj widać, że jeśli rośliny posadzone byłby gęściej musielibyśmy niektóre z nich usuwać.
Lepiej przemyśleć i poczekać na efekt:)
Musimy liczyć się również z tym, że niektóre rośliny mogą się nie przyjąć lub przemarzać dlatego zawsze należy pamiętać, że
OGRÓD TO CIĄGŁA STAŁA PRACA!
Ogród zmienia się wraz z porami roku i latami, i tak powinno być!! Wy też nie polegajcie jedynie na projekcie, zmieniajcie dosadzajcie, wykopujcie!!! Niech się dzieje! Ogród ma być dla Was a nie Wy dla niego. Jeżeli nie masz ochoty, czasu siły...zostaw! Nie plew nie rób na siłę, nie powoduj żebyś nienawidził swojego ogrodu! Często ludzie mają ogrody jak od linijki...odpicowane;) ale widać, że ich nie lubią, że zrobione jest bo?! bo sąsiad widzi, bo goście przyjdą! Nie dajcie się zapędzić w kozi róg! 
KOCHAJCIE SWOJE OGRODY!!A ONE WAM SIĘ ODWDZIĘCZĄ :)
Róbcie im zdjęcia, pijcie w nich kawę i biegajcie nago po nocach!! hehehe tak się nakręciłam, że chyba muszę spróbować!;p

Z ogrodowym pozdrowieniem!

4 komentarze:

 1. Przydatne porady i święta racja.Zrobiłam projekt,dopieszczałam go przez 3 lata i...marzyłam o nim.A jak skończyłam budowę to ze szczęścia sadziłam wszystko gdzie się da,nie pokolei ,nie zgodnie z projektem i teraz mam kupę roboty z przesadzaniem.Ale kocham ten ogród.Pozdrawiam.Gosia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehehe!! ja zrobiłam dokładnie to samo!! I później przesadzałam i się okazało, że na tą ilość roślin to ogród za mały hehehe;)
   A ja już wypatruje po szkółkach nowości:))
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Dla mnie to bardzo przydatne porady. Chciałam w przyszłym roku wykombinować coś z moim malutkim ogródkiem, by było tam przytulnie i ładnie. Chyba czeka mnie jeszcze więcej pracy niż przy mieszkaniu ;) Kompletnie nie znam się na roślinach, ale to tylko mobilizuje, by się nauczyć czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, chętnie pomogę, myślę nad takim cyklem na blogu, w którym pomagałaby przy planowaniu ogrodów innych blogowiczów:)
   Jeśli znajdę czas i się uda a Ty będziesz chętna to jesteś pierwsza;)

   Usuń